TA810PW51R0JE
DigiKey Part Number
TA810PW51R0JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TA810PW51R0JE
Description
RES 51 OHM 5% 10W POWERCHIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Packaging
Tray
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Powerchip®
Resistance
Size / Dimension
1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.020" (25.91mm)