Image for SM101033003FE is not available
SM101033003FE
DigiKey Part Number
2485-SM101033003FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM101033003FE
Description
RES 300K OHM 1% 1/2W RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
300 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Radial High Voltage, Non-Inductive Thick Film
Category
Features
High Voltage, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.330" L x 0.100" W (8.38mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)