RW3R5EA7R50JE
DigiKey Part Number
RW3R5EA7R50JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW3R5EA7R50JE
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 3.5W J LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 Ohms ±5% 3.5W Chip Resistor 8127 J-Lead Current Sense Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW3R5EA7R50JE Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
8127 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.278" (7.06mm)