RW2S0CBR050JE
DigiKey Part Number
RW2S0CBR050JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW2S0CBR050JE
Description
RES 0.05 OHM 5% 2W J LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 4122 J-Lead Current Sense Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW2S0CBR050JE Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
4122 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.227" (5.77mm)