RW1S5CAR010JET
DigiKey Part Number
RW1S5CAR010JETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW1S5CAR010JET
Description
RES 0.01 OHM 5% 1.5W J LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±5% 1.5W Chip Resistor 3916 J-Lead Current Sense Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW1S5CAR010JET Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
3916 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.164" (4.17mm)