RW1S0CKR050FET
DigiKey Part Number
273-RW1S0CKR050FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-RW1S0CKR050FETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-RW1S0CKR050FETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW1S0CKR050FET
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 4324
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 4324 J-Lead (4 Terminals) Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thick Film
EDA/CAD Models
RW1S0CKR050FET Models
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
4324 J-Lead (4 Terminals)
Resistance
Size / Dimension
0.425" L x 0.244" W (10.80mm x 6.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)