RW1S0BAR050FE
DigiKey Part Number
RW1S0BAR050FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW1S0BAR050FE
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW1S0BAR050FE Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.141" (3.58mm)