ON2235E-R58 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
22 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
ON2235E-R58
DigiKey Part Number
ON2235E-R58-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ON2235E-R58
Description
RES 22K OHM 5% 2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
-450ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)