OM1055E-R58
DigiKey Part Number
OM1055E-R58-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OM1055E-R58
Description
RES 1M OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
-700ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)