OL1605E-R52
DigiKey Part Number
OL1605E-R52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OL1605E-R52
Description
RES 16 OHM 5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
16 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Temperature Coefficient
-450ppm/°C
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)