OK18G5E-R52
DigiKey Part Number
OK18G5E-R52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OK18G5E-R52
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1.8 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)