OC1K560E-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
56 Ohms ±10% 1.2W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Ceramic
OC1K560E-TR
DigiKey Part Number
273-OC1K560E-TR-ND - Tape & Reel (TR)
273-OC1K560E-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OC1K560E-TR
Description
RES 56 OHM 10% 1.2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
0/ -800ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm)