OC1K472E
DigiKey Part Number
273-OC1K472E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OC1K472E
Description
RES 4.7K OHM 10% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±10% 1W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
0/ -800ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm)