ML1001FE-R52
DigiKey Part Number
ML1001FE-R52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ML1001FE-R52
Description
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)