MJ1501FE-R52
DigiKey Part Number
MJ1501FE-R52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJ1501FE-R52
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)