LVT12R0200FER
DigiKey Part Number
273-LVT12R0200FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVT12R0200FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVT12R0200FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVT12R0200FER
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LVT12R0200FER Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)