L500J2R84E
DigiKey Part Number
2485-L500J2R84E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L500J2R84E
Description
500W 2.84 OHMS SILI 5%
Customer Reference
Detailed Description
2.84 Ohms ±5% 500W Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Brackets (not included)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.500" Dia x 12.000" L (63.50mm x 304.80mm)
Resistance
2.84 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts)
500W