L4T20FR015FER
DigiKey Part Number
273-L4T20FR015FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-L4T20FR015FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-L4T20FR015FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L4T20FR015FER
Description
0.015 OHM 2010 1% 0.75W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L4T20FR015FER Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)