HVF2512T2503FE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.740
Datasheet
250 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Non-Magnetic Thick Film
HVF2512T2503FE
DigiKey Part Number
HVF2512T2503FEBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVF2512T2503FE
Description
RES SMD 250K OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HVF2512T2503FE Models
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Non-Magnetic
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.032" (0.81mm)