FCSL90R050DER
DigiKey Part Number
273-FCSL90R050DERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-FCSL90R050DERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-FCSL90R050DERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCSL90R050DER
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 4W 3518
Detailed Description
50 mOhms ±0.5% 4W Chip Resistor Wide 3518 (9045 Metric), 1835 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
FCSL90R050DER Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 3518 (9045 Metric), 1835
Size / Dimension
0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)