FCSL76R005FER
DigiKey Part Number
273-FCSL76R005FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-FCSL76R005FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-FCSL76R005FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCSL76R005FER
Description
RES 0.005 OHM 3W 3015 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Wide 3015 (7638 Metric), 1530 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCSL76R005FER Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 3015 (7638 Metric), 1530
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.150" L x 0.299" W (3.80mm x 7.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)