FCSL64R005FER
DigiKey Part Number
273-FCSL64R005FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-FCSL64R005FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-FCSL64R005FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCSL64R005FER
Description
RES 0.005 OHM 2W 2512 WIDE
Detailed Description
5 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
FCSL64R005FER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)