FCSL32R050FER
DigiKey Part Number
273-FCSL32R050FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-FCSL32R050FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-FCSL32R050FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCSL32R050FER
Description
RES 0.05 OHM 1% 1.5W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCSL32R050FER Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)