CS5DR004E
DigiKey Part Number
2485-CS5DR004E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS5DR004E
Description
RES 0.004 OHM 0.5% 5W RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4 mOhms ±0.5% 5W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Category
Features
Current Sense, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial - 4 Leads
Resistance
Size / Dimension
1.496" L x 0.335" W (38.00mm x 8.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)