BAB326650R0KE
DigiKey Part Number
BAB326650R0KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAB326650R0KE
Description
50 OHMS 10% 1000 WATT CASE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±10% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
10.472" L x 5.000" W (266.00mm x 127.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.130" (54.10mm)
Resistance
50 Ohms
Lead Style
Wire Leads
Tolerance
±10%
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Power (Watts)
1000W