510SP500KG2
DigiKey Part Number
510SP500KG2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510SP500KG2
Description
150W 1400J 50 OHMS 10% SLAB
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±10% 150W Ceramic Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
0/ -800ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets (not included)
Part Status
Active
Size / Dimension
10.000" L x 0.252" W (254.00mm x 6.40mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
1.500" (38.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
150W