252BA503KDS
DigiKey Part Number
252BA503KDS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
252BA503KDS
Description
RES 50K OHM 10% 5W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms ±10% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Packaging
Box
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.437" Dia x 2.126" L (11.10mm x 54.00mm)