W22KCC-P05MPH0-700S
DigiKey Part Number
1907-W22KCC-P05MPH0-700S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W22KCC-P05MPH0-700S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 2, S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
12A
Number of Positions
5
Voltage Rating
600V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C