S32BAC-P19MFG0-9000
DigiKey Part Number
1907-S32BAC-P19MFG0-9000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S32BAC-P19MFG0-9000
Description
ODU MINI-SNAP SERIES B STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S32BAC-P19MFG0-9000 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C