S22LAC-P05MPH0-820S
DigiKey Part Number
1907-S22LAC-P05MPH0-820S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S22LAC-P05MPH0-820S
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S22LAC-P05MPH0-820S Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C