S21LAC-P07MFD0-520S
DigiKey Part Number
1907-S21LAC-P07MFD0-520S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21LAC-P07MFD0-520S
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S21LAC-P07MFD0-520S Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C