S21K0C-PD8MCD0-700S
DigiKey Part Number
1907-S21K0C-PD8MCD0-700S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21K0C-PD8MCD0-700S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 1,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S21K0C-PD8MCD0-700S Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C