S20LFC-P07MCC0-320S
DigiKey Part Number
1907-S20LFC-P07MCC0-320S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20LFC-P07MCC0-320S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.0,SER.L,7P
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
7
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C