S20LAC-P06MCC0-560S
DigiKey Part Number
S20LAC-P06MCC0-560S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20LAC-P06MCC0-560S
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20LAC-P06MCC0-560S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C