S20LAC-P05MFD0-520S
DigiKey Part Number
1907-S20LAC-P05MFD0-520S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20LAC-P05MFD0-520S
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L STRAIGHT
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20LAC-P05MFD0-520S Models
Category
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
6A
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C