S1AF1C-P12MFD0-7500
DigiKey Part Number
1907-S1AF1C-P12MFD0-7500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1AF1C-P12MFD0-7500
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 1.
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
1.5
Voltage Rating
400V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.276" ~ 0.295" (7.00mm ~ 7.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C