S11MAC-P12MCC9-3930
DigiKey Part Number
1907-S11MAC-P12MCC9-3930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11MAC-P12MCC9-3930
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Color
Silver, White
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
25V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C