S11MAC-P08MFG0-39C0
DigiKey Part Number
1907-S11MAC-P08MFG0-39C0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11MAC-P08MFG0-39C0
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Color
Silver
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
10V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C