S11MA7-P08MFD0-6530 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 1
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 1
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S11MA7-P08MFD0-6530
DigiKey Part Number
S11MA7-P08MFD0-6530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11MA7-P08MFD0-6530
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S11MA7-P08MFD0-6530 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray, White
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
3.85A
Number of Positions
8
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C