S11LAC-P16MCC0-5200
DigiKey Part Number
S11LAC-P16MCC0-5200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11LAC-P16MCC0-5200
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S11LAC-P16MCC0-5200 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C