S11F1C-P06MFG0-2000
DigiKey Part Number
1907-S11F1C-P06MFG0-2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11F1C-P06MFG0-2000
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
333V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C