K23L0C-P26LFG0-920S
DigiKey Part Number
1907-K23L0C-P26LFG0-920S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K23L0C-P26LFG0-920S
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L IN-LINE R
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K23L0C-P26LFG0-920S Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
3
Cable Opening
0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C