Image for K11MA8-P14LCC0-5270 is not available
K11MA8-P14LCC0-5270
DigiKey Part Number
1907-K11MA8-P14LCC0-5270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11MA8-P14LCC0-5270
Description
ODU MEDI-SNAP IN-LINE RECEPTACLE
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
K11MA8-P14LCC0-5270 Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Color
Black
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C