Image for K11MA8-P10LCC0-6540 is not available
K11MA8-P10LCC0-6540
DigiKey Part Number
1907-K11MA8-P10LCC0-6540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11MA8-P10LCC0-6540
Description
ODU MEDI-SNAP IN-LINE RECEPTACLE
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
K11MA8-P10LCC0-6540 Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Color
Black
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C