K11MA7-P14LCC0-6580
DigiKey Part Number
K11MA7-P14LCC0-6580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11MA7-P14LCC0-6580
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K11MA7-P14LCC0-6580 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
14
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C