Image for K11M08-P06LFD0-6530 is not available
K11M08-P06LFD0-6530
DigiKey Part Number
1907-K11M08-P06LFD0-6530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11M08-P06LFD0-6530
Description
ODU MEDI-SNAP IN-LINE RECEPTACLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K11M08-P06LFD0-6530 Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Color
Black
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
6A
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C