K11KAC-P08LFG0-5000
DigiKey Part Number
K11KAC-P08LFG0-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11KAC-P08LFG0-5000
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Color
Silver
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C