K11K0C-P06LFG0-2000
DigiKey Part Number
K11K0C-P06LFG0-2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11K0C-P06LFG0-2000
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C