K10LAC-P09LCC0-3200
DigiKey Part Number
K10LAC-P09LCC0-3200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10LAC-P09LCC0-3200
Description
CONN RCPT FMALE 9P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10LAC-P09LCC0-3200 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C