GK2LCC-P18LFG0-0000
DigiKey Part Number
1907-GK2LCC-P18LFG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK2LCC-P18LFG0-0000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY K, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
18
Shielding
Shell Size - Insert
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
300V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C